Mikro İhracat


Mikro İhracat Kargo Avantajları

Mikro ihracat kargo avantajları olarak en başta hız ve minimum bürokrasi gelmektedir. Bu avantajlardan faydalanabilmek için ETGB düzenleme alanında yetkilendirilmiş kargo firmaları ile çalışılması gerekiyor. Şirketler kendi başlarına ETGB sistemi üstünden her hangi bir işlem yapamazlar. Şimdi mikro ihracatın avantajlarına daha anlaşılır olması amacı ile maddeler halinde bir göz atalım. Başlıca artılar şunlardır:

  • Gümrük müşavirliği (beyanname) ve ardiye masrafları ortadan kalkar.
  • Vekâletname gerekmez.
  • Evrak işleriyle zaman kaybedilmemesi sağlanır.
  • Şirketin gönderilerden KDV iadesi almasını sağlar
  • Şirketler hafta sonu da gönderi yapılabilir.

Mikro İhracat Nedir?

Firmalar için birçok avantaj barındıran mikro ihracat nedir? Sorusuna değinecek olursak ülkemizden yabancı ülkelere yapılan, ağırlığı 300 kilodan az ve KDV hariç tutarı 15.000 Euro'dan az olan ihracata mikro ihracat denilmektedir.  Mikro ihracat kavramının ortaya çıkışı ve gelişimi 90'lı yıllara kadar dayanmaktadır. İnternetin gelişimi doğru orantılı bir şekilde mikro ihracat kavramının da gelişmesini sağlamıştır. Gün geçtikçe ve elektronik ticaret işlemleri arttıkça bu yöntem çok daha fazla önem kazanmıştır. Bunun yanında ETGB'de merak edilen kavramlar arasından yer alıyor. ETGB'nin açılımı ''Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı''dır. Mikro ihracat ETGB ile yurt dışına gönderilen bedelli ihracatlardır. Bu sistemi en cazip kılan nokta, gümrük müşavirine ihtiyaç duyulmamasıdır. Bunun yanında daha az bürokrasi yapma imkanı tanımaktadır. Bu nedenle pek çok firma mikro ihracat yöntemini kullanmaktadır.

ETGB Nedir?

ETGB, yukarıda da bahsettiğimiz gibi elektronik ticaret gümrük beyanı anlamına gelmektedir. Peki işlev açısından ETGB nedir? Diye soracak olursanız; hava ve karayolu ile hızlı kargo taşımacılığıyla gelen eşyanın gümrük beyanına dair yapılan tüm işlemleri kapsamaktadır. Bu işlemler elektronik ortamda yürütülür ve kağıt çıktı aranmaz.
 
Mikro İhracat Kimler Yapabilir?
 
Mikro ihracatı kimler yapabilir? Sorusuna sektör bazında bakacak olursak; yükte ve pahada hafif ürün ticareti yapan sektörler için oldukça uygundur diyebiliriz. Genellikle küçük ölçekli tekstil firmaları bu yöntemi tercih etmektedir. Aksesuar sektöründekiler de bu sistemden gayet rahat bir şekilde yararlanabilirler. E-ticaret yapan şirketler ürünlerini göndermek için bir kurye kullanırlarsa bu ürünleri daha çok markette satabilirler. Burada önemli olan nokta ihracat sınırı olan 300 kiloya ve 15.000 Euro'ya dikkat edilmesidir. Sınırlar korunduğu takdirde mikro ihracat yöntemi firmalar için vaz geçilmez bir nitelik taşıyacaktır.

Mikro İhracat Avantajları

Son zamanlarda internet ve telekomünikasyon alanında yaşanan gelişmeler küresel boyutlara ulaştı. Buda insanlar ve şirketler üzerinde olumlu etkiler yarattı ve arada ki sınırları oratadan kaldırdı. Dijital sistemlerin her geçen gün ilerlemesiyle dünya çapında ki ticaret kavramı adeta şekil değiştirdi. Ticari faaliyetler teknolojik gelişmelere tam anlamıyla uyum sağlayarak sektörlere e-ticaret ve mikro ihracat gibi önemli kavramları kazandırdı. Bu dijital fırsatları erken fark eden ve doğru şekilde değerlendiren devletler ekonomik açıdan büyük bir üstünlük sağlamış durumda. Klasik yöntemlerle ihracat yapan KOBİ'ler genel olarak bir gümrük müşavirlik firmasından profesyonel hizmet almaktadır. Gümlük müşavirinin desteğiyle beyanname düzenleme ve beyannamenin ihracatçı birliğe onaylatılması gibi pek çok zahmetli işle uğraşmak zorunda kalırlar. Mikro ihracatta ise durum tamamen farklıdır. Mikro ihracat avantajları özellikle KOBİ'ler için büyük öneme sahiptir. Bu sistem için ihracat kavramının sınırlandırılmış ve belirli bir çerçeve ile tanımlanmış hali diyebiliriz. Ürünlerin yalnızca Türkçe fatura aslı ve İngilizce nüshasıyla yetkili kargo firmalarına teslim edilmesi yeterli olmaktadır. Yetkili kargo firması operatör adı altında gönderici şirket adına ekstra bir ücret almadan ETGB düzenler. Ardından ürünlerin gümrük işlemlerinin doğru bir şekilde yapılmasını sağlar. Şirketlerin ETGB sistemi ile yaptıkları mikro ihracat işlemlerinin ardından KDV iadeleri kolay bir şekilde alınabilmektedir. Mikro ihracat sistemi, şirketlerin maliyetlerini düşürmek ve işlerini kolaylaştırmak adına büyük avantajlar sağlamaktadır. Günümüz teknolojisinin getirmiş olduğu bu cazip yöntem son zamanlarda küçük ölçekli şirketler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.
 
Mikro İhracat Kargo Süreci

Mikro ihracat kargo süreci olarak ETGB büyük önem taşımaktadır. Çünkü gönderiler ETGB ile yapılabiliyor. Beyanneme çeşitli operatörlerce elektronik ortamda düzenlenmektedir. Gümrük müşavirlerinin bu belgeyi düzenleme yetkisi yoktur. Bu saye de Mikro ihracat kargo avantajları konusuna detaylı bir şekilde değinmiş olduk.