Yurtdışına E-ticaret Kargosu


Yurtdışına E-Ticaret Kargosu Nasıl Gönderilir?
 
Son zamanlarda en çok merak edilen sorulardan biri yurtdışına e-ticaret kargosu nasıl gönderilir? Olmaktadır. E-ticaret yurt dışı kargolarından uygun maliyetlerle yararlanmayı hemen hemen her kuruluş istemektedir. E-ticaret şirketleri kar marjını yüksek, gönderi ücretini ise düşük tutmak isterler. Tüm bunlar içinde kullanılan en önemli araç şüphesiz internettir. Başarı ölçütünün çok satış yapmak olduğunu göz önünde bulundurursak, söz konusu başarı olduğunda gönderi maliyetleri en önemli giderlerden biri haline gelir. E-ticaret alanında yurtdışına satış yapan şirketler, satışını yaptıkları ürünleri dünyanın tüm bölgelerine göndermektedir. Bu alanda hız ve güvenlik istediklerinde e-ticaret yurt dışı kargo yapmaktadırlar. Kişi ya da kurumlar yurtdışı gönderilerinde düşük maliyetle işlem yapmak istiyorlarsa dikkat etmeleri gereken bazı noktalar var. Bunlardan ilki doğru paketleme yapmaktır. Doğru paketlenen bir yurtdışı satış ürünü en düşük maliyetlerle yurtdışına gönderilmektedir. Bunun için uygun koli kullanılması ve ağır olmaması gerekmektedir. Bu sayede ürünün hasar görmesi engellenmiş olacak ve ileriye dönük kayıpların önüne geçilecektir. Böylece e-ticaret yurtdışı kargolar hem uygun fiyat ile yola çıkacak hem de sağlam bir şekilde varış noktasına ulaşacaktır.

E-Ticaret Nedir?

1995 senesinden sonra internet dünya çapında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. E-ticaretde tam da bu dönemde ortaya çıktı. Peki e-ticaret nedir? Diye soracak olursanız; ticari faaliyetlerin internet ortamı üzerinden yapılması diyebiliriz. Diğer bir açıdan bakacak olursak sürekli gelişen ve değişken yapısı sebebiyle birçok ülkenin e-ticaret kavramı için farklı tanımları bulunuyor. Bunlara örnek verecek olursak; dijital ticaret, elektronik ticaret vb. denilebilir. Yani e-ticaret nedir sorusunun tek bir cevabı bulunmuyor.
 
E-İhracat Nedir?
 
Genel hatlarıyla birçok insan e-ticaretin ne anlama geldiğini biliyor. E-ticaret, ürünlerin elektronik ortamlarda satışı anlamına gelmektedir. Ancak önemli bir kavram daha bulunuyor. O da e-ihracat. Peki E-ihracat nedir? Sorusuna değinecek olursak; ürünlerin yurt dışına yani yabancı müşterilere satışının yapılmasıdır diyebiliriz. Aslına bakacak olursak klasik ihracatın internet üzerinden yapılan halidir. E-ihracatta müşteri bulmak ve müşteriye sergilemek gibi birçok işlem internet üzerinden rahatlıkla yapılabilmektedir.

Mikro E-İhracat Nedir?
 
Mikro e-ihracat son dönemler yüksek popülariteye ulaştı. Peki mikro e-ihraact nedir? Diye soracak olursanız; ülkemizden yurt dışına yapılan, ağırlığı 300 kiloyu, ürün bedeli ise 15.000 Euro'yu geçmeyen ihracattır diyebiliriz. Mikro ihracat elektronik ticaret gümrük beyanı ile yurt dışına gönderilen bedelli ihracatlardır. Bu yöntemin en avantajlı yanı ise gümrük müşavirine ihtiyaç duyulmamasıdır. Bunun yanında minimum bürokrasiyle yapılabilmektedir. Pek çok ihracatçı mikro ihracat yöntemi ile düşük maliyetli gönderimler yapabiliyor.

Mikro E-İhracat Kargosu Nasıl Gönderilir?
 
Mikro e-ihracat yapmanız için dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunuyor. Bunlardan biride mikro e-ihracat kargosu nasıl gönderilir? Sorusudur. Öncelikle işletmeniz üzerinden yurtdışına göndermek istediğiniz ürünün ağırlığının 300 kiloyu, gönderim bedelinin de 15.000 Euro'yu geçmemesine dikkat etmelisiniz. Bu şartları karşılıyorsanız Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı düzenlenerek mikro ihracat yapabilirsiniz. Mikro ihracatta klasik ihracatın aksine gümrükten her hangi bir belge almanıza ya da gümrük müşavirliği hizmeti almanıza gerek bulunmuyor. Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı satışını yaptığınız ürünleri alıcıya teslim etmek için anlaştığınız kargo şirketleri tarafından elektronik ortamda düzenlenmektedir. Bu nedenle kargo şirketlerine mikro ihracatçıların çözüm ortağı denilebilir. Bu yöntemi kullanacak olan kuruluşların profesyonel bir taşımacılık şirketi ile çalışması büyük öneme sahiptir. Bu ihracat yönteminin asıl hedefi küçük ölçekli işletmelerin ihracat maliyetlerini minimuma düşürerek desteklemektir.

Mikro E-İhracat'da Kargo Avantajları

KOBİ’ler için mikro ihracatın pek çok avantajı bulunuyor. Mikro E-hracat'da kargo avantajları olarak ilk göze çarpan gümrük müşavirliği ücretinin ortadan kalkmasıdır. Bunun yanı sıra vekaletname şartı bulunmaz. Evrak işleri azaltılarak zamandan büyük ölçüde tasarruf edilir. Şirketin gönderilerden KDV indirimi alması sağlanır. Ek olarak hafta sonu da gönderi yapma fırsatı sunmaktadır. Bu sayede alıcılar ürünlere daha kolay ulaşabilir. Ayrıca ihracatçı birliği onayının alınması da gerekmez. Yani mikro e-ihracat yöntemi standart ihracata oranla çok daha cazip bir konumda yer alıyor. Küçük ölçekli işletmeler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bu saye de e-ticaret kargosu nasıl gönderilir? Sorusuna ve diğer detaylara değinmiş olduk.