Etsy'de Satış Nasıl yapılır?


Etsy'de Satış Nasıl yapılır? 

Etsy, el emeğini önemseyen kişilerin sadece kendi üretimleri olan ürünleri satmalarına fırsat veren bir platformdur. Tabii ki bunların her biri Etsy tarafından sanat eseri olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla ticari olarak üretilen malların Etsy’de yer alması söz konusu olmamaktadır.

Her sitede olduğu gibi Etsy’de de satış yapmak adına kullanıcıların uymakla yükümlü oldukları çeşitli kurallar bulunmaktadır. Bunları şu şekilde ifade etmek mümkündür;

 • Etsy’de satışa koyulan ürünler tamamen satışı gerçekleştiren kişilerin kendi tasarımı olmak durumundadır. Eğer tasarımda kişiye yardımcı olan birisi bulunuyor ise listeleme sırasında bu ortağı açıklamak gerekmektedir.
 • Etsy’de satış yapmak adına ürün girdisi esnasında koyulan fotoğraflar tamamen kullanıcı tarafından çekilmelidir. Daha doğrusu stok fotoğraflar ya da internetten bulunan temsili fotoğrafların Etsy’de kabul görmediği unutulmamalıdır.
 • Şirket, tasarımcıların şeffaf bir şekilde bilgi vermesine büyük önem vermektedir. Dolayısıyla sanat eseri hakkında detaylı biçimde bilgi paylaşımında bulunmak şarttır.

Sonuç itibariyle Etsy’de satış nasıl yapılır? Sorularına istinaden verilebilecek yanıtlar bu şekildedir.

Etsy'de Satış Yapmak İçin Gerekenler  

Etsy, daha öncesinde de paylaşıldığı üzere insanların sadece kendi üretimleri olan mal ya da ürünleri satışa sunabilmeleri için kurulan özel bir platformdur. Dolayısıyla Etsy’de satış yapabilmek için ilk olarak mağaza açmak gerekmektedir.

Şirket, mağaza açma sürecini epey kolaylaştırmış ve kişilerin işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilmelerini sağlamıştır. Bununla birlikte satış yapacak olanların İngilizce bilmelerine de gerek yoktur. Sadece menüye hakim olmak yeterlidir. Bununla beraber Etsy Propars tarafından dil desteği ve danışmalık hizmeti de işlemleri epey kolay hale getirmektedir.

Etsy’de mağaza açabilmek için, daha doğrusu Etsy’de satış yapmak için gerekenler şu şekildedir;

 • Ana sayfada yer alan “Sell on Etsy” ibaresine tıklanmalıdır.
 • “Open your Etsy Shop” yazısına tıklanarak sitenin yönlendirmeleri izlenmelidir.
 • Kaydın ardından “Your Shop” bölümüne tıklanmalıdır. Buradaki sorulara tamamen doğru bilgiler verilmelidir. Ayrıca para birimi olarak USD tercih edilecektir.
 • Satışın yapılacağı mağaza adı belirlenmelidir. Tabii ki bu mağaza ismi sonradan değiştirilemeyecektir.
 • Dükkanda satılacak ürünler eklenmeli, bunun için “Add a listing” butonu kullanılmalıdır.
 • Ürünler hakkında detaylı bilgiler verilmeli, tüm bilgiler şeffaf olmalıdır.
 • Son aşamada kargo süreci belirlenmektedir. “By itself” ile ürün tek olarak gönderilirken “With Another item” seçeneğiyle aynı kargo paketinde birden çok ürünün eklenmesi söz konusudur.
 • Etsy’de satış için tabii ki aramalarda çıkmak önem arz etmektedir. Bu nedenle tag (etiket) oldukça iyi belirtilmeli ve anahtar kelimeler uygun seçilmelidir. Ayrıca hammadde bilgisinin de eklenmesi şarttır.

Etsy'de Satışını Yapabileceğiniz Ürünler

Etsy’de el emeği olan ve kişi tarafından bizzat üretilen her şey satışa sunulabilmektedir. Ancak bir firma tarafından hazırlanan ya da firmanın satışa çıkarttığı ürünleri piyasaya sürmek söz konusu olmayacaktır. Dolayısıyla Etsy’de satışını yapabileceğiniz ürünler, sadece kendinize ait olan mallar olarak ifade edilebilmektedir.

Etsy, özel bir denetleme sistemi ile ürünün kişiye ait olup olmadığını ve el emeği içerip içermediğini analiz etmektedir. Şayet meta olarak satılan malların yayından kaldırılacağı ve Etsy tarafından hesapların kapatılacağı unutulmamalıdır. Bundan dolayı satılacak ürün hakkında her türlü bilgi eksiksiz şekilde verilmeli ve Etsy’nin kafasında soru işareti bulunmamalıdır.

Burada yalnızca el emeği olan ürünlerin piyasada olduğunu söylemek mümkündür. Dolayısıyla hammadde vb. noktalarda da detayları sunmak şarttır.

Etsy'de Kargo Süreçleri

Etsy’de kargo, tamamen gönderici tarafından organize edilmektedir. Dolayısıyla Etsy’nin bu hizmet için özel bir kargo sistemi olmadığı unutulmamalıdır. Ürünü satışa koyanlar, satın alanların adresine gerekli teslimatı farklı kargo şirketleri ile gerçekleştirebileceklerdir. Tabii ki bu ürünler bir sanat eseri olarak değerlendirildiği için standart ticari ürünlere nazaran çok daha pahalıdır. Haliyle kargo ücretinin de kişileri olumsuz anlamda etkilemeyeceğini söylemek mümkündür.

Türkiye’de çok fazla kişi Etsy’den faydalanmakta ve kişisel ürünlerini pazarlamaktadır. Şayet siz de Etsy’de kargo süreçleri hakkında bilgi toplamak isterseniz siteye direkt giriş yapabilir, bu noktada sıkça sorulan sorulara göz atabilirsiniz. İngilizce bilmeye fazlaca gerek kalmadan satışa müsait olan sistemin aktif olduğunu ve kullanıcıların da bundan yararlanabileceklerini bildirmeyi doğru görüyoruz.