Yurtdışına Kargolanabilecek Ürünler Nelerdir?


Yurtdışına Kargolanabilecek Ürünler Nelerdir?

Merhaba bu yazımızda yurt dışına hangi ürünlerin kargo yapılabileceğini tüm detayları ile ele alıyoruz.

Yurtdışı Kargo Nedir?

Öncelikle işe kargoyu tanımlamaktan başlayalım. Kargo, karadan, havadan ya da denizden taşınan mal veya hizmetlerdir. Yurtdışı kargo ise herhangi bir mal ya da eşyanın ülke sınırları dışına ulaştırılmasıdır. Yurtdışı kargo hizmeti Türkiye’de oldukça yoğun ve aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Yurtdışındaki kurum ya da kuruluşlara eşya göndermek için yurtdışı kargo firmaları oldukça sık tercih ediliyor ve tüm işlemleriniz profesyonel bir şekilde yapılıyor.

Yurtdışı Kargo Gönderimi İçin Gerekli Belgeler Neler?

Her ulaştırma işleminde olduğu gibi yurtdışına kargo gönderirken de çeşitli evrakları doldurmanız lazım. Gerekli olan tüm belgeler kargo şirketleri tarafından müşterilerle paylaşılıyor ve işlemler herhangi bir sorun yaşamadan gerçekleşiyor. Peki, yurtdışı kargo gönderimi için gerekli belgeler neler? Şimdi yakından bir göz atalım:

  • Konşimento Belgesi
  • Proforma Fatura
  • Gıda Sertifikası
  • MSDS Belgesi

Yurtdışı kargo ile ilgili araştırma  yapanların genellikle konşimento belgesine yoğunlaştığı görülmektedir. Bu evrak, yurtdışına gönderilecek olan kargonun güvenli bir şekilde teslim edilmesi için gereklidir. Yurtdışı gönderileriniz özellikle dosyadan ibaretse konşimento belgesi doldurmanız yeterli olacaktır. Proforma ise ağırlıklı olarak fatura ve ihracat numunesinde kullanılan klasik evraklardandır. MSDS belgesi de kimyasal veya tehlikeleri ürünlerin gönderimi esnasında doldurulur ve zorunludur.

Yurtdışı Kargo Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Yurtdışı kargo ücretlerini hesaplarken çeşitli faktörler göz önünde bulundurulur. Peki, tam olarak yurtdışı kargo ücreti nasıl hesaplanır? Diye soracak olursanız; öncelikle kargonuzun gönderileceği ülke büyük öneme sahiptir. Ek olarak servis tipi, yani standart ya da Express olması da ücretlerde etkilidir. Bunun yanında kargonun zarf, belge ya da koli olması da fiyatları etkileyen unsurlardandır. Bunlarla birlikte kargonun ağırlığı ve hacmi de ücretleri arttırıp azaltan faktörlerden biridir. Ücretleri etkileyen tüm unsurları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Gönderilecek ülkenin uzaklığı
  • Servis Tipi (Express, Expedited vb.)
  • Gönderi Türü (Zarf, Doküman, Koli/Paket)
  • Gönderi Ağırlığı
  • Hacim (En x Boy x Yükseklik) cm cinsinden

Dileyen her müşteri, gönderecekleri kargonun detaylarını yetkili firmalar ile paylaşarak ücret konusunda gerekli bilgilere ulaşabilirler.

Yurtdışına Gönderilebilecek Ürünler Nelerdir?

Yurtdışına kargo ile gönderilebilen ürünler; ihracat ürünleri, Fuar gereçleri ve fuar ekipmanları, Gıda ürünleri, evraklar, matbu ürünler, şirket ve ofis evrakları, ofis eşyaları, giysi elbise ve tekstil ürünleri, kozmetik ürünler, aksesuar parçaları, bijuteri ürünleri, aksesuar, kitap dergi ve defterler, ev aletleri, mobilyalar, araba parçaları, fitness egzersiz ekipmanları, motor uçak veya tekne parçaları, lastikler, plastik kaplar, kutular, şişeler, torbalar, elektronik ürünler ve aksesuarlar, tıbbi cihazlar ekipmanlar ve malzemeleri, el işi ürünleri, vitrinler, evcil hayvan eşyaları, uzun çubuklar, kırılmaz ev dekorları, spor aletleri ve ekipmanları, tüketici elektroniği, gönderi malzemeleri, gözlük ve gereçleri, kağıt ve plastik malzemeler, müzik aletleri, saklama kutuları, hırdavat ve hacimli öğeler, sağlık güzellik bakım malzemeleri, ısıtıcı ve soğutucular, piller vb. eşyalardır. Saymış olduğumuz bu ürünler örnek niteliği taşımaktadır. Yani daha pek çok ürün eklemek mümkündür.

Yurtdışına Kargolanamayacak Ürünler Nelerdir?

En çok merak edilen sorulardan biri de yurtdışına Kargolanamayacak ürünler nelerdir? Sorusu olmaktadır. Genel olarak yurtdışına kargo gönderilemeyen ürünler; açık gönderiler, ambalajı olmayan eşyalar, yasa dışı ürünler, uyuşturucu maddeler, yanıcı ve patlayıcı maddeler, hayvanlar, ambalajı yırtabilecek maddeler, bozulabilecek biyolojik ürünler, ahlak dışı işaret ya da resim taşıyan ürünler, üzerinde güvenliği bozucu işaret resim yazı taşıyan ürünler, organ, cenaze, nakit para, çek, senet, kıymetli mallar, mücevherler, altın, gümüş, ateşli silahlar, hemen bozulabilecek gıda ürünleri, temizlik malzemeleri, çabuk bozulabilecek kimyasal ürünler, yağlı boyalar, plastik boyalar, kokusunu diğer ürünlere sindirebilecek gönderiler, tütün ve tütün mamulleri, sivri uçlu ve diğer eşyalara zarar verebilecek delici kargolar olanak sıralanabilir. Tüm bunları özetleyecek olursak yas dışı, tehlikeli ve zararlı gönderilere izin verilmemektedir. Bu kurallar tüm yetkili kargo şirketlerinde hemen hemen aynıdır. İlgili şartları karşılıyorsanız en ufak bir sorun yaşamadan yurtdışı kargolama işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bu sayede Yurtdışı kargo nedir? Sorusuna ve diğer detaylara ayrıntılı bir şekilde değinmiş olduk. Daha farklı sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.