Yurtdışı Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır?


Yurtdışı Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır?

 

Bu içeriğimizde yurtdışı kargo gönderimi nasıl yapılır? Sorusuna tüm detaylarıyla değineceğiz. Yurtdışına kargo göndermek için kullanılan en hızlı ve kolay yol şüphesiz uçak kargolarıdır. Express kargo sayesinde dünyanın her hangi bir bölgesine 1-4 iş günü içerisinde rahatlıkla gönderim yapılabiliyor. Gönderiniz ister evrak olsun isterseniz de 30 kiloya kadar ürün kolisi olsun, istediğiniz zaman istediğiniz bölgeye uluslararası kargo gönderebiliyorsunuz. Uluslararası taşımacılık alanında daha hızlı ve daha güvenli teslimatlar için genellikle yurtdışı kargo şirketleri tercih edilmektedir. Bu firmaların bünyesinde kendilerine ait uçak filoları bulunuyor. Bu şirketler aynı zamanda yerel partnerlerle de çalışıyorlar.

 

1- Gönderilecek Ürünün Niteliği

 

Yurtdışı kargo gönderiminde gönderilecek ürünün niteliği büyük öneme sahiptir. Çünkü kargo firmalarının ve kanunların bu konuda belirli şartları bulunuyor. Bu şartlara genel anlamda bakacak olursak yasaklı gönderimler şunlardır:

 

 • 6475 Sayılı Posta Hizmetleri Kanunu gereği posta niteliği taşıyan her türlü gönderi (mektup, zarf, vb.)
 • Ambalajları nedeni ile insanları tehlikeye düşürebilecek, posta gönderilerine zarar verebilecek, alevlenebilecek ve patlayabilecek tehlikeli maddeler.
 • Radyoaktif maddeler ve bozulabilecek biyolojik maddeler
 • Her türlü uyuşturu madde
 • Canlı ve cansız hayvanlar
 • Suç işlenmesini teşvik edici işaret, yazı ve resim taşıyan posta gönderileri.
 • İlgili mevzuat ile alım -satım işlemi yasak olan her türlü madde.
 • Çek, senet, altın, gümüş ve ziynet eşyaları
 • Kısa sürede bozulabilecek; et, tavuk, balık gibi besinler
 • İnce ambalajlı ve yırtabilecek maddeler.
 • Her türlü havalı ve ateşli silah

 

2- Yurtdışı Kargo Şirketi Seçimi

 

Yurtdışı kargo şirketi seçimi hızlı ve güvenli teslimat aşamasında büyük öneme sahiptir. Kargonun nasıl gönderileceğini kavradıktan sonra hangi kargo firması ile gönderim yapacağınızı iyi seçmeniz gereklidir. Bildiğiniz üzere her kargo şirketinin gönderim süresi ve fiyatlandırması farklıdır. En iyi hizmete ulaşmak için belirli bir süre firma araştırması yapmanız gerekiyor. Bunun için hem yerli hem de yabancı birçok güvenilir taşımacılık şirketi bulunuyor. Bunların içerisinden sizin için en uygun standartlara sahip firmayı seçerek gönderimlerinizi yapabilirsiniz. Peki seçim aşamasında nelere dikkat etmek gerekiyor? Diye soracak olursanız; temsilcisi ve şubesi çok olan firmaları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü taşımacılıkta en önemli unsur destektir.

 

3- Yurtdışı Kargo Paketi Nasıl Olmalı?

 

Taşımacılık hizmetlerinde gönderilerinizin paketlemesi de büyük önem taşıyor. Hele ki yurt dışı gönderimleriniz için bu konuda daha hassas olmalısınız. Peki yurtdışı paketi nasıl olmalı? Sorusuna değinecek olursak; gönderiniz bir evrak ise sadece zarfa koymak yeterli olacaktır ancak bir ihracat ürünüyse kolilemek en doğru seçim olacaktır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta doğru ürüne doğru paketleme yapmaktır. Aksi halde kargo gönderirken karşılaşacağınız fiyatlar tahmin ettiğinizden daha fazla gelebilir. Paketleme, kargo fiyatlarını direkt olarka etkilemektedir. Bu fiyatlar belirlenirken kargonuzun gerçek ve hacimsel ağırlığına bakılıyor. Hangi değer daha yüksek çıkarsa fiyat hesaplama işlemleri de o değer üzerinden yapılmaktadır. Yurtdışına kargo gönderirken paketin büyüklüğü, ağırlığı arttıran en önemli etmendir. Paketlemenin tam boyutlarda yapılması sayesinde daha uygun kargo fiyatları elde edilebiliyor.

 

4- Yurtdışı Kargo Fiyatı Hesaplama

 

Yurtdışı kargo fiyatı hesaplama alanında hemen hemen her firmanın kendi bünyesinde sunmakta olduğu hesaplama araçları bulunmaktadır. Bu araçlar sayesinde %100'e yakın bir doğrulukta fiyat hesaplaması yapabilirsiniz. Peki bu fiyatları neler etkiliyor? Kargo fiyatlarını etkileyen iki temel unsur bulunmaktadır. Bunlardan biri kargonuzun kütlesel ağırlığı, diğeri ise hacimsel ağırlığıdır. Hacimsel ağırlık desi olarak da geçmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta her 0,5 kiloda bir fiyatın değişmesi ve  hesaplamanın 30 Kg'a kadar olan yurtdışı kargoları için yapılmasıdır. 30 kilonun üzerinde ki gönderilerde fiyatlar sabit hale gelmektedir. Bu durumda gönderici şirket ile iletişime geçerek Kg başı fiyat teklifi alabilirsiniz.

 

5- Yurtdışına Kargo Teslim Süresi

 

Yurtdışı kargo hizmetlerinde en önemli noktalardan biri yurtdışına kargo teslim süresi olmaktadır. Hizmet alanların kafasında her zaman kargosunun ne zaman gideceği ve kaç günde ulaşacağı gibi sorular dolaşır. Teslimat süresi firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Ancak bu süreyi genelleyecek olursak 1-4 iş günü diyebiliriz. Bu süreleri detaylandıracak olursak; Avrupa kargo teslimat süresi 1-2 gün, diğer ülkelere teslimat süresi ise 3-4 gün olarak gerçekleşiyor diyebiliriz. Müşteriler genellikle hava yolu kargo taşımacılık hizmetlerini tercih ediyorlar. Takip numaraları ile de gönderilerini anlık bir şekilde kontrol edebiliyorlar. Böylece yurtdışı kargo gönderimi nasıl yapılır? Sorusunun yanında diğer detayları da aydınlatmış olduk.